VajinismusVajinismus, kadınlarda görülen cinsel bir işlev problemidir. Vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmede acı ve ağrıya neden olması ya da bu sebeple cinsel birleşmenin hiç gerçekleşememesi şeklinde tanımlanabilir. Kasılmalar, cinsel birleşme dışında jinekolojik muayene esnasında ve vajina içine tampon yerleştirme durumlarında da ortaya çıkabilir.

Vajinismusun kesin tanısı tecrübeli bir jinekolog tarafından yapılacak olan jinekolojik muayene ile konur. 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de görülme sıklığı %10′ dur.

Nedenleri
Bu hastalığın %90′ı perkeklik organıolojik, %10′u organik kökenlidir. Perkeklik organıolojik kökenli olanlarının başlıca sebepleri arasında genç kızlara ergenlik çağından itibaren cinselliğin ayıp, kötü ve günah olarak anlatılması, kızlık zarının öneminin abartılması ve ilk birleşmenin acı veren ve kanamaya sebep olan bir deneyim olacağının öğretilmesidir.

vajinismusBazı durumlarda kişinin başından geçen tecavüz veya kötü cinsel deneyimler de vajinismus hastalığının sebebi olabilir. Hamile kalma korkusu, doğum korkusu veya kızlık zarının yırtılması gibi korkular da az görülmekle birlikte bu hastalığın perkeklik organıolojik nedenleri arasında gösterilebilir. Sağlıklı ve aktif cinsel hayata sahip kadınlarda dahi bazı durumlarda geçici de olsa vajinismus görülebilir. Doğum veya jinekolojik am

 1. 1 Dorukcan

  ZOR DURUMDA rumuzlu arkadaşımıza cevap vermek istiyorum. O spermin su gibi olması, zevke geldiğinde zevk suyuyı geciktirmendir, içinde tutmandır. Zevke geldiğin halde spermin çıkmasını 10 saniye kadar ertelediğinde spermin sıvı halini alır. Çok zevke girdiğinde, genellikle sevişme esnasında akan sıvıda su gibidir…

  En azından bildiğim kadarıyla… ;)

 2. 2 ayışığı

  27 yaşındayım, 2,5 ay önce evlendim. Eşimle beraber olamıyorum. Bacaklarım kasılıyor ve canım çok acıyor. Karanlık bir çukurdayım sanki, hergün umudum biraz daha azalıyor. Lütfen bana yardım edin.

 3. 3 efe

  18 yasındayım 20 cm uzunlugunda bı sakıncası olurmu hocam???

 4. 4 kaan

  slm. hocam ben 25 yaşındayım. nişanlımla sevişirken vajinasının üzerine boşaldım. hocam ikimizde çok korkuyoruz.çünkü daha 10 ay var düğüne. hocam sizce nişanlım hamile kalırmı?

 5. 5 ferit

  mrb hocam ben 3 yllık evliyim ama eşimin bu korkusu yüzünden siftah yapamadık.ne yapmam gerekiyo bilmiyom.maddi durumum da ii deyil.muayene ücretine bile 150 tl istiyolar.seansları sen düşün bu işi hayrına tedavi yapacak duaya ihtiyacı olan yokmu.yaş gidiyo aileler torun dio.yardım et hocam lütfen.

 6. 6 derya

  slm hocam ben 1 aydır evliyim eşile ilişki sirasında onun içine boşalamıyorum kenarlarında kalıyo erkeklik organıimde vajınasına tam girmiyo cok az giriyo açaba eşim vajanusmusmu bazen cok acı cektiğini söylüyo ne yapacagımı bilmiyorum ne olur cvp yazın

 7. 7 zor durumda

  slm hocam 16 yasındaym masturbasyon yaptıkdan sonra spermım su gibi sıvı gelio eskiden boyle degıldı sebebı ne?

 8. 8 acılı prenses

  merhaba haydar bey erkek arkadaşımla uzun süredir beraber yaşıyoruz ve cinsel ilişkiye giremiyoruz ilişki esnasında kasılıyorum canım çok acıyor ya da ben öyle hissediyorum ve tam anlamıyla gerçek bir ilişki yaşayamıyoruz araştırdığım kadarıyla hastalığımın adı vajinusmus olabilir tüm belirtiler uyuyor bu konu canımı çok sıkmaya başladı sizden yardım istiyorum teşekkür ederim

 9. 9 rose3409

  yeni evlendim.fakat henüz eşimle ilişkiye giremedik.evlenmeden önce birleşmesiz sevişmeler yaşıyorduk üstelik ben zevk alıyordum ama evlendiğimden beri kızlık zarının bozulacağı kanayacağı ve çok acıyacağını düşündüğüm için eşimle birleşme yaşayamıyorum.evleneli nerdeyse bir ay oluyor hergün denememe rağmen olmuyor.eşimden nefret ediyorum bana dokunmasından iğreniyorum ne yapmam lazım lütfen bir cevap verin acil.hergün bunu düşünmekten evliliğimin mutluluğunu yaşayamıyorum.

 10. 10 admin

  Merhabalar
  Vajinusmus olduğunuza inanıyorsanız öncelikle terapi merkezine gitmeniz gerekiyor.
  Gerekli görülürse kadın doğum uzmanına gitmeniz söylenir

 11. 11 Zeyne A.N

  Vajinusmus oldugum kanısındayım.
  Tedavi için nasıl bir yol izlemem
  gerekir.

  Universite hastanesinde calisan bir kadın hastalıkları doktoruna mı yoksa vajinusmus terapi merkezlerine mi?